vineri, 28 octombrie 2011

Cupa Mondială la rugby - concluzii (1)

S-a terminat o nouă ediţie a Cupei Mondiale la rugby. Ţara organizatoare, Noua Zeelandă, a cîştigat la limită titlul în faţa Franţei, şi cînd zic "la limită" înseamnă chiar la limită, adică la un punct diferenţă (8-7), lucru care trebuie pomenit în mod special într-un sport în care victoriile la limită sînt cele la 7 puncte sau mai puţin, adică un eseu transformat, învinşii dintr-un asemenea meci primind punctul bonus defensiv fiindcă s-au ţinut scai de învîngători.

Întrebarea legitimă este: de ce meciurile de rugby care după 80 de minute arată diferenţe de 7 puncte sau mai mici nu se consideră a fi egale? iar partida să se continue de pildă cu 10 minute de prelungiri, pornite de la scorul existent (cum ar fi 8-7 în cazul finalei de acum o săptămînă), pentru a oferi şi celor conduşi o a doua şansă? Mi se pare cît se poate de echitabil: cei conduşi vor lupta din răsputeri să întoarcă rezultatul, iar cei care conduc n-au decît să se apere în continuare, dacă aşa poftesc. Rezultatul după 80 plus 10 minute ar fi cel definitiv, chiar dacă şi în minutul 90 se înregistrează 7 puncte sau mai puţin diferenţă.

Dar na! şefii rugbyului mondial sînt prea închistaţi în conservatorismul lor ca să poată gîndi aşa ceva. Părerea mea!